Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при откриването на форума тази вечер.
Той посочи, че в продължение на десет дни зрителите ще имат възможност да видят осем събития, сред които четири опери, два балета и три български заглавия.
Археологическата експозиция към Регионален исторически музей- Бургас представя три артефакта в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
„Нашият район е изключително богат на археология. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол имат основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", каза в интервю Мирослав Класнаков, уредник на Археологическата експозиция към Регионален исторически музей - Бургас.
Той допълни, че
Армин ван Бюрен е единственият диджей, избиран от сп. DJ Mag за номер 1 в света пет пъти, четири от които в поредни години - през 2007, 2008, 2009, 2010, и 2012 г.
Да бъдеш фен на денс музиката днес означава да познаваш и уважаваш наследството на Армин ван Бюрен и да се ангажираш с културата и прогреса на неговия звук и стил. Докато продължава да издава нова музика с френетично темпо, да изнася концерти по целия свят и да подготвя изключително популярното си седмично шоу A State of Trance, диджеят наскоро отдели време да отпразнува старта на невероятната си кариера.
Преди четвърт век Армин ван Бюрен издава превърналото се в транс класика инструментално парче Communication - крайъгълен камък по пътя му към върха. Тази година емблематичният химн официално навърши 25 години. Първоначално издадена на 19 юли 1999 г., инструменталната композиция бързо става любим
Независима музикална асоциация отбелязва началото си с двудневен фестивал.
Samodiva е създадена от артисти в полза на артисти с единствената цел да осигури по-лесно развитие на младите таланти на българската сцена, разказват от асоциацията.
По думите им мисията им е да покажат различен пример и подход, който да сплотява и стимулира алтернативната музика в България.
Фестивалът Stroeja Open Air ще се състои на 20 и 21 септември.
Участват „Нова генерация" и „Остава" (Свилен Ноев и Георги Георгиев с акустичен сет), Woomb, Нeptagram, Maze Hunters и Каке?, както и Opium, Parallel и „Цвет“.
Всички приходи ще бъдат вложени от асоциацията в групи и изпълнители, които са на ранен етап от креативния си път. Така екипът ще им по
Романтика и приказен свят очакват гостите на концерта на Симфониета – Враца под надслов „Марио Хосен и приятели“, разказа българският цигулар Марио Хосен.
На сцената като солисти освен Хосен ще се изявят и музикантите Пиеро Барбарески (пиано), Марио Карбота (флейта), Марта Потулска (виола), Бенсу Юнзал (цигулка), както и цигуларката от врачанския оркестър Альона Чехова.
„Поканих творци с международна известност, които са не само мои приятели, но с годините са станали приятели и на България, и всички показаха огромно желание, и вдъхновение да гостуват във Враца“, разказа Хосен.
За единия от солистите - професор Пиеро Барбарески, Хосен разказа, че има над 25 звукозаписни албума и е един от най-добрите чембалисти в света. Във Враца той ще сбъдне мечтата си да изпълни произведението на Йохан Себастиян Бах „Концерт за
Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов – „Преселници", ще се състои на 23 октомври в читалище „Славянска беседа 1880", в София, съобщават организаторите от дружество „Родолюбец".
Събитието отбелязва 25-годишнина на Деня на бесарабските българи (29 октомври).
Спектакълът е създаден от екип професионални творци и любители от България, Канада, Таврия и Бесарабия, които се обединиха с цел да възкресят на сцена тези паметни събития, разказват от екипа.
„Преселници" е роман на Константин Петканов, издаден за първи път през 1936 година. Разказва за драматичните събития, когато хиляди българи от Странджа, Сливен, Ямбол и околните села напускат
"Фестивалът освен посока е една отговорност за всички нас към това, което трябва да предадем на бъдещето. А бъдещето е младостта. Затова тази вечер ще видите едни млади хора, които носят посоката на нашето изкуство", отбеляза Драганов и благодари на Община Стара Загора.
Очакват ни дни, изпълнени с прекрасни изживявания и изключително силна програма. Тук е моментът да благодаря на целия екип, който стои зад никак н леката задача да организира фестивала години преди откриването. За да има качество, за да има емоция и всички да се насладим на програмата, каза Милена Желева, заместник-кмет на Община Стара Загора, преди да връчи специална статуетка "Орфей" по повод 60-годишнината на Огнян Драганов.
С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.
На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.
В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.
Форумът, включващ кон
Фестивалът на изкуствата „Аз съм София“ ще се състои от 17 до 23 септември пред Националния дворец на културата (НДК). Събитието е част от програмата „София празнува 17 септември“, посветена на Деня на София, съобщават организаторите.
По думите им фестивалът ще предложи разнообразие от дейности, които да превърнат пространството пред НДК в открита сцена за привличане на хора от всички възрасти и интереси.
Сред инициативите тази година са музикални изпълнения на открито, танцови пърформанси, мурал арт и графити, брейк денс битки, бийтбокс, ролери, арт ателие, представяне на книги, кинопрожекции пред НДК и в кино „Кабана“, „купон-битка“ на „Акага“ и Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“, образователни събития за деца.
/ВТ
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.
По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.
На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма.
На 5 октомври в Софийската опера е юбилейният концерт, на който ще б
Фестивалът „Танцови маршрути” започва във Варна на 25 октомври, съобщават организаторите от Варна денс театър. Неговото шесто издание ще предложи срещи със съвременния танц чрез ателиета, прожекции и спектакли.
Програмата започва със спектакъла Danceperimental, който ще се изиграе в Юнашкия салон. Танцовият пърформанс е интерактивен и въвлича публиката в съавторство. Зрителите могат да участват в създаването на представлението със своите лични истории. Танцът и музиката са изцяло импровизирани и се раждат в момента, вдъхновени от споделеното от аудиторията.
В събота сутринта на същото място ще се състои танцов уъркшоп с хореографа Ина Гергинова, създател на Танцова компания „Музотанц“, а следобед в склада за култура „Никотеа“ зрителите могат да видят филма „Да танцуваш Пина”, който проследява два танцови прое
Валентин Бакарджиев представя устойчив арт проект, озаглавен „Възкресение“.
Той ще бъде показан от 14 до 31 октомври в музея „Борис Христов“, съобщават организаторите.
„Проектът „Възкресение“ има за цел да създаде мозаечни творби, наречени „Нови хоризонти“, които свързват миналото, настоящето и бъдещето. Това ще се постигне чрез използване на счупени парчета ръчно изработена керамика – символи на старите занаяти и човешките знания. Чрез натрошаване и преподреждане на тези парчета в нова композиция, се създава усещане за надежда. Първоначалният дизайн на керамичните предмети се запазва, като всички символи и орнаменти остават разпознаваеми“, казват от екипа.
„С проекта „Възкресение“ искам да вдъхновя хората да създадат по-добро бъдеще за себе си и за планетата. Изображе
Художественият ръководител и хореограф на балета Силвия Томова също пожела на добър час на всички колективи и на целия фестивал.
Първият спектакъл от програмата на фестивала е операта в едно действие "Джани Скики" от Джакомо Пучини. Режисурата е на Михал Знаниецки, зад диригентския пулт е Владимир Кираджиев. Утре, 22 ноември, за пръв път на сцена в България ще бъде представена едноактната опера от Пучини "Самодивите".
По време на фестивалната програма ще бъдат отбелязани 100 години от смъртта на Джакомо Пучини, 125-годишнината от рождението на балетиста и балетен педагог Анастас Петров, 110 години от рождението на българския бас Борис Христов, 100 години от рождението на българския композитор и диригент Константин Илиев, 75-годишнината на балетната трупа на Държавна опера - Стара Загора и 60-годишнината на световнопризнатия тенор Камен Чанев.
Стара Загора ще бъде столица на операта и балета до 4 декември. Финал на тазгодишното издание ще постави Софийската опера със спектакъла „Рейнско злато” от Рихард Вагнер.
Фестивалът на оперното и балетното изкуство е основан през 1967 г. и се организира от Държавна опера- Стара Загора. Петдесет и четвъртото издание на форума се осъществява със съдействието на Програма “Култура” на Община Стара Загора, Министерство на културата и Национален фонд "Култура".